wrozby

Na początku roku Internet jest pełny od wszelkiego rodzaju prognoz i spekulacji przewidujących co może się stać w nadchodzącym roku. Jako, że obecna sytuacja gospodarcza i geo polityczna jest bardzo zmienna, trudno przewidzieć cokolwiek z dużym prawdopodobieństwem. Postanowiłem również pobawić się w zgadywanie jaki może być ten 2016 rok. Poniżej zamieszczam swoją listę przypuszczeń. Zawiera wydarzenia bardzo prawdopodobne jak i te mniej realne. Za rok sprawdzimy jakim okazałem się wróżem 😉

 

Polska giełda, polityka i gospodarka

Mniej więcej do połowy roku polska giełda będzie kontynuowała bessę. Wpływ wprowadzanych reform przez rząd, a zarazem wzmożona obawa inwestorów zagranicznych przed inwestowaniem na GPW, doprowadzi do pogłębienia spadków z końca 2015. Negatywne nastawienie utrzyma się do przełomu maja / czerwca, kiedy to nastąpi początek odbicia. Zielono na polskim parkiecie giełdowym zrobi się głównie za sprawą rewelacyjnych danych z polskiej gospodarki oraz początku realizacji wielu inwestycji za środki unijne. Firmy budowlane będą mocno zwiększać zatrudnienie w efekcie bezrobocie będzie na rekordowo niskim poziomie, by na koniec roku wyniesieść 8,1%. Natomiast szeroki indeks WIG zakończy rok na poziomie 52k punktów.

PiS po spadku poparcia w końcówce 2015 będzie je utrzymywać na prawie niezmienionym poziomie przez cały rok. Jednak początek programu „500zł zł na dziecko” zostanie odsunięty w czasie na styczeń 2017. Oficjalnie powodem będą przeciągające się konsultacje w sprawie tego projektu oraz jak będzie tłumaczyć strona rządowa „chęć dopracowania programu tak, aby pomoc trafiła do tych najbardziej potrzebujących”.

Pewne odwrócenie uwagi od reform PiS spowoduje powódź, która nadejdzie w lipcu 2016. Na szczęście straty materialne nie będą duże.

Sytuacja polityczna na Świecie

W 2016 zakończy się definitywnie konflikt na Ukrainie. Rosjanie obwieszczą, że udało im się zaprowadzić ład na ukraińskiej ziemi. Władimir Putin skoncentruje się na poprawie stanu gospodarki Rosji. W związku z końcem wojny zażąda zniesienia sankcji nałożonych przez zachód.
Konflikt w Syrii dalej pozostanie nierozwiązany. Liczba nielegalnych imigrantów w Europie będzie wzrastać, jednak fale uchodźców będą mniej liczne. W Niemczech pojawią się ostre głosy niezadowolenia z polityki prowadzonej przez Angele Merkel. Stanie się to po brutalnym ataku terrorystycznym w Niemczech do którego przeprowadzenia przyzna się ISIS.

Sport

Agnieszka Radwańska wygra Wimbledon. Podobnie jak w 2012 roku w finale spotka się z Sereną Williams. Tym razem to Polka będzie górą.

Nasi olimpijczycy wrócą z igrzysk w Rio z podobnym dorobkiem medalowym jak 4 lata temu z igrzysk w Londynie. W sumie zdobędą 9 medali: 3 złote, 1 srebrny i 5 brązowych.

Natomiast piłkarze na Mistrzostwach Europy we Francji po raz pierwszy w historii wyjdą z grupy, pokonując po raz kolejny reprezentację Niemiec. Dobre wyniki rozbudzą apetyty kibiców, jednak zmagania zakończymy na 1/8 finału.

Przepowiednie bez kategorii 🙂

W 2016 znowu zrobi się głośno o Wielkim Zderzaczu Hadronów, a to za sprawą dużego odkrycia fizyków. Podczas zderzenia rozpędzonych protonów naukowcom uda się odkryć nową cząsteczkę, dzięki której będą o krok od opisania składu czarnej materii.

Leonardo DiCaprio w końcu otrzyma Oscara! Tym razem nie będzie zaskoczenia i DiCaprio odbierze statuetkę za rolę w filmie „Zjawa”.

Monika Jagaciak, modelka która została aniołkiem Victoria’s Secret, będzie przyczyną skandalu. A konkretnie jej zdjęcie do pewnego ekskluzywnego magazynu, na którym wystąpi nago zakryta jedynie… krzyżem. Wzbudzi to falę krytyki w kraju. Do najbardziej złośliwych komentarzy posunie się posłanka Krystyna Pawłowicz. Cała sytuacja będzie porównywania do podobnej sesji Joanny Krupy z przed kilku lat.

 
 
Jestem ciekawy czy bardzo poniosła mnie wyobraźnia. Czy może jednak coś z tych sytuacji może mieć miejsce w tym roku? Mam jednak nadzieję, że prorokowane przeze mnie wydarzenia negatywne nie nastąpią.